Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Neurofeedback Nedir?

Neurofeedback Nedir?

Neurofeedback Nedir?

İnsanın biyopsikososyokültürel varlık olması, kişiye özgü ve çeşitlendirilmiş tedavi yöntemlerini ihtiyaç haline getirmektedir. Hastalıkların tedavisinde farmakolojik girişimlerin yanı sıra ikincil tedaviler ve tamamlayıcı yöntemler kişinin yaşadığı problemlerin çözümüne hız kazandırabilmektedir. Neurofeedback de bu tamamlayıcı yöntemlerden biridir.

Beynimiz her an içten ve dıştan gelen sinyalleri işleyerek onlara uygun cevaplar vermektedir. Ancak bazı durumlarda beyine gelen sinyaller doğru işlenemez ve uygun cevaplar verilemez. Bu durum bazı bilişsel ve davranışsal bozuklukların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin günlük yaşam becerileri ve işlevsellikleri bozulmaktadır. Neurofeedback, kişinin bu bozulmalarını iyileştirmeyi ve işlevselliğini arttırabilmeyi amaçlamaktadır.

Kısaca Neurofeedback; kişinin beyninin ürettiği elektrik akımlarının aktivitesini düzenleyen, işlevselliğini arttıran öğrenme temelli tamamlayıcı bir yöntemdir.

Neurofeedback nasıl çalışır?

Neurofeedback mümkün olduğunca ses ve ışıktan yalıtılmış bir odada, bir monitör ve ses sistemi aracılığıyla, kişinin kendi beyin aktivitesini görebilmesi ve dolayısıyla kendi beyin aktivitesini eğitebilme beceresini kazanmasını hedefleyen öğrenme temelli self-regülasyon (öz-düzenleme) yöntemidir.

Neurofeedbackin yan etkisi var mı?

Neurofeedback üzerinde çokça araştırma yapılan konulardan biri haline gelmektedir. Yapılan çalışmalara göre Neurofeedbackin bilinen bir yan etkisi yoktur. Uygulama sırasında kişiler herhangi bir ağrı hissetmezler.

Neurofeedback kimlere uygulanabilir?

Görme ve işitme engeli olmayan her yaş grubundan kişilere uygulanabilmektedir. Neurofeedback beyin dalgalarının düzensiz olduğu birçok problemde kullanılmaktadır:

  • DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu)
  • Anksiyete
  • Migren
  • Panik bozukluk
  • Epilepsi
  • OKB

KAYNAK:
– Arns M, Ridder S, Strehl U, Breteler M, Coenen A. Efficacy of neurofeedback treatment in ADHD: the effects on inattention impulsivity and hyperactivity: a meta-analysis. Clinical EEG Neuroscience. 2009; 40: 180-189.
– Monderer RS, Harrison DM, Haut S R. Neuro feedback and epilepsy. Epilepsy and Behavior. 2002; 3: 214–218.
– Raymond J, Varney C, Parkinson LA, Gruzelier JH. The effects of alpha/theta neuro feedback on personality and mood. Cognitive Brain Research. 2005; 23: 287–292.
– Vernon D, Frick A, Gruzelier J. Neurofeedback as a treatment for ADHD: A methodological review with implications for future research. Journal of Neurotherapy. 2004; 8: 53-82.
– Hammond D C. What is neurofeedback: an update. Journal of Neurotherapy. 2011; 15: 305-336.